Margareta Israelsson (S)

Margareta Israelsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Lågstadielärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1992-05-23 – 2010-10-04
    • Ledig 1992-02-03 – 1992-05-22
    • Ordinarie 1991-11-30 – 1992-02-02
    • Ledig 1991-10-05 – 1991-11-29
    • Ordinarie 1984-10-03 – 1991-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1982-10-08 – 1984-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1992-02-13 – 1994-10-02
    • Suppleant 1992-01-23 – 1992-02-12
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Suppleant 1992-02-13 – 1994-10-02
    • Ledamot 1985-09-30 – 1992-02-12
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-03-27
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1988-10-03 – 1991-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2005-10-20
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-11-08 – 1998-10-05
    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-11-07
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-03-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:337 av Israelsson, Margareta (s) 7 maj 2010 Höjda patientavgifter till följd av avregleringen av apoteksmarknaden
Interpellationsdebatt 2008/09:185 av Israelsson, Margareta (s) 16 december 2008 Jävssituation i Statens kulturråd
Interpellationsdebatt 2008/09:184 av Israelsson, Margareta (s) 16 december 2008 Förhållanden inom Kulturutredningen
Interpellationsdebatt 2008/09:29 av Israelsson, Margareta (s) 21 oktober 2008 Minskade anslag till Forum för levande historia 2008

med anledning av prop. 1992/93:256 Sekretess i mål om barnpornografibrott

Motion 1992/93:K31 av Margareta Israelsson och Ingegerd Sahlström (s)

Motion till riksdagen 1992/93:K31 av Margareta Israelsson och Ingegerd Sahlström s med anledning av prop. 1992/93:256 Sekretess i mål om barnpornografibrott Efter den i det närmaste traumatiska händelseutvecklingen vid Stockholms tingsrätt, i samband med det uppmärksammade barnpornografimålet, är det mycket tillfredsställande


Utskottsberedning: -1992/93:KU40
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:230 Valfrihet i skolan

Motion 1992/93:Ub164 av Lena Hjelm-Wallén m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1992/93:Ub164 av Lena Hjelm-Wallén m.fl. s med anledning av prop. 1992/93:230 Valfrihet i skolan Inledning Skolan skall ge kunskaper som ökar alla människors möjligheter till ett bra och innehållsrikt liv. Den skall också medverka till vårt lands framtida utveckling och välstånd. Skolan skall


Utskottsberedning: ---------1992/93:UbU17
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): , , 9 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:193 Sjukförsäkringsregister hos de allmänna försäkringskassorna

Motion 1992/93:Sf31 av Doris Håvik m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1992/93:Sf31 av Doris Håvik m. fl. s med anledning av prop. 1992/93:193 Sjukförsäkringsregister hos de allmänna försäkringskassorna De allmänna försäkringskassornas datasystem fick sin nuvarande utformning i början av 1970-talet. Redan på ett tidigt stadium konstaterades att systemet borde förbättras.


Utskottsberedning: --1992/93:SfU19
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.