Margareta Israelsson (S)

Margareta Israelsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Lågstadielärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1992-05-23 – 2010-10-04
    • Ledig 1992-02-03 – 1992-05-22
    • Ordinarie 1991-11-30 – 1992-02-02
    • Ledig 1991-10-05 – 1991-11-29
    • Ordinarie 1984-10-03 – 1991-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1982-10-08 – 1984-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1992-02-13 – 1994-10-02
    • Suppleant 1992-01-23 – 1992-02-12
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Suppleant 1992-02-13 – 1994-10-02
    • Ledamot 1985-09-30 – 1992-02-12
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-03-27
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1988-10-03 – 1991-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2005-10-20
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-11-08 – 1998-10-05
    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-11-07
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-03-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:337 av Israelsson, Margareta (s) 7 maj 2010 Höjda patientavgifter till följd av avregleringen av apoteksmarknaden
Interpellationsdebatt 2008/09:185 av Israelsson, Margareta (s) 16 december 2008 Jävssituation i Statens kulturråd
Interpellationsdebatt 2008/09:184 av Israelsson, Margareta (s) 16 december 2008 Förhållanden inom Kulturutredningen
Interpellationsdebatt 2008/09:29 av Israelsson, Margareta (s) 21 oktober 2008 Minskade anslag till Forum för levande historia 2008

En statligt utsedd barnombudsman

Motion 1989/90:So641 av Sven-Gösta Signell m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:So641 av Sven-Gösta Signell m.fl. s En statligt utsedd barnombudsman Mot. 1989/90 So641-647 Svenska barn och ungdomar lever mestadels under goda livsbetingelser. Den generella välfärdspolitiken ger förutsättningar för att barn


Utskottsberedning: -1989/90:SoU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:So641 av Sven-Gösta Signell m.fl. (s) (pdf, 129 kB)

Utvidgad möjlighet till ersättning för vård av närstående

Motion 1989/90:Sf354 av Göran Magnusson m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Sf354 av Göran Magnusson m.fl. s Utvidgad möjlighet till ersättning för vård av närstående Inom ramen för sjukförsäkringen finns en närståendepenning som kan användas vid ledighet från arbetet för att vårda någon anhörig/närstående


Utskottsberedning: -1989/90:SfU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Sf354 av Göran Magnusson m.fl. (s) (pdf, 50 kB)

Översyn av JO-ämbetet

Motion 1989/90:K330 av Sven-Gösta Signell m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:K330 av Sven-Gösta Signell m.fl. s Översyn av JO-ämbetet Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1989/90:So641 hemställs att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om att en


Utskottsberedning: -1989/90:KU39
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:K330 av Sven-Gösta Signell m.fl. (s) (pdf, 44 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.