Margareta Israelsson (S)

Margareta Israelsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Lågstadielärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1992-05-23 – 2010-10-04
    • Ledig 1992-02-03 – 1992-05-22
    • Ordinarie 1991-11-30 – 1992-02-02
    • Ledig 1991-10-05 – 1991-11-29
    • Ordinarie 1984-10-03 – 1991-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1982-10-08 – 1984-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1992-02-13 – 1994-10-02
    • Suppleant 1992-01-23 – 1992-02-12
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Suppleant 1992-02-13 – 1994-10-02
    • Ledamot 1985-09-30 – 1992-02-12
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-03-27
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1988-10-03 – 1991-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2005-10-20
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-11-08 – 1998-10-05
    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-11-07
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-03-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:337 av Israelsson, Margareta (s) 7 maj 2010 Höjda patientavgifter till följd av avregleringen av apoteksmarknaden
Interpellationsdebatt 2008/09:185 av Israelsson, Margareta (s) 16 december 2008 Jävssituation i Statens kulturråd
Interpellationsdebatt 2008/09:184 av Israelsson, Margareta (s) 16 december 2008 Förhållanden inom Kulturutredningen
Interpellationsdebatt 2008/09:29 av Israelsson, Margareta (s) 21 oktober 2008 Minskade anslag till Forum för levande historia 2008

Bidrag till grundskolan

Motion 1988/89:Ub308 av Lars Gustafsson m. fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Ub308 av Lars Gustafsson m. fl. s Bidrag till grundskolan Under de senaste tio åren har en rad beslut på skolområdet fattats i syfte att målmedvetet förnya skolan. En grundläggande tanke har därvid varit att öka det lokala ansvarstagandet


Utskottsberedning: -1988/89:UbU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Ub308 av Lars Gustafsson m. fl. (s) (pdf, 78 kB)

Trafikflygarutbildning i Västerås

Motion 1988/89:T713 av Roland Sundgren och Margareta Hemmingsson

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89 T713 av Roland Sundgren och Margareta Hemmingsson bådas Trafikflygarutbildning i Västerås Det torde vara allmänt känt hur linjefarten alltmer opererar med avancerade flygplan och utrustningar i allt intensivare flygmiljöer. Utbildningskraven


Utskottsberedning: ---1988/89:TU10
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:T713 av Roland Sundgren och Margareta Hemmingsson (pdf, 82 kB)

Bidragsreglerna för lokalt aktivitetsstöd

Motion 1988/89:Kr411 av Anneli Hulthén m. fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Kr411 av Anneli Hulthén m. fl. s Bidragsreglerna för lokalt aktivitetsstöd Föreningslivet har en mycket viktig funktion att fylla när det gäller att ge barn och ungdomar en meningsfull fritid. I föreningslivet lär man sig inte


Utskottsberedning: -1988/89:KrU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Kr411 av Anneli Hulthén m. fl. (s) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.