Margareta Cederfelt (M)

Margareta Cederfelt (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 110
Titel Leg. sjuksköterska
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864282
E-post margareta.cederfelt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-18
    • Statsrådsersättare 2006-10-26 – 2007-09-17
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-19 – 2010-10-25
    • Statsrådsersättare 2007-09-18 – 2008-05-07
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-26 – 2014-09-29
    • Statsrådsersättare 2008-05-07 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2000-05-01 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1999-09-14 – 2000-04-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-11-15 – 2008-03-06
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2008-03-06 – 2010-10-04
    • Suppleant 2007-10-16 – 2008-03-06
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1999-09-23 – 2000-04-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2000-05-01 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-03-22 – 2002-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2001-03-08 – 2002-03-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-10-07
    • Suppleant 2006-11-15 – 2010-10-12
    • OSSE-delegationen

    • Vice ordförande 2014-11-06 –
    • Ledamot 2014-10-14 – 2014-11-06
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av Regeringens skrivelse 2017/18:219 Riksrevisionens rapport om Sida- finansierad myndighetssamverkan

Motion 2017/18:4144 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4144 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. M med anledning av Regeringens skrivelse 2017/18:219 Riksrevisionens rapport om Sida- finansierad myndighetssamverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av åtgärder med anledning av variationer

2018-04-25

Motion 2017/18:4144 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M) (docx, 77 kB) Motion 2017/18:4144 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M) (pdf, 64 kB)

med anledning av skr. 2017/18:146 Politiken för global utveckling i genomförandet av Agenda 2030

Motion 2017/18:4063 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4063 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. M med anledning av skr. 2017/18:146 Politiken för global utveckling i genomförandet av Agenda 2030 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om krav på uppföljning, resultat och konsekvensanalyser och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:UU21

Motion 2017/18:4063 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4063 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M) (pdf, 71 kB)

Ökade krav och villkor i palestinskt bistånd

Skriftlig fråga 2017/18:814 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2017/18:814 Ökade krav och villkor i palestinskt bistånd av Margareta Cederfelt M till Statsrådet Isabella Lövin MP Kvinnors rättigheter behöver stärkas, och det är positivt att också Palestina arbetar för att stärka kvinnors rättigheter. Dock har det sedan länge varit känt att det på Västbanken finns ett kvinnocenter

Inlämnad: 2018-02-16 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:814 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.