Margareta B Kjellin (-)

Margareta B Kjellin (M)

Valkrets Gävleborgs län
Född år 1948
Avliden den 14 februari 2017

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-02-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2017-02-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2015-03-25 – 2017-02-14
    • Suppleant 2014-10-15 – 2015-03-25
    • Suppleant 2010-10-13 – 2014-10-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Rättvisa förutsättningar för syntetiska drivmedel

Motion 2009/10:Sk526 av Sven Bergström och Margareta B Kjellin (c, m)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk526 av Sven Bergström och Margareta B Kjellin c, m Rättvisa förutsättningar för syntetiska drivmedel c451 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att skapa rättvisa förutsättningar för användning av syntetiska drivmedel.


Utskottsberedning: 2009/10:SkU29
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk526 av Sven Bergström och Margareta B Kjellin (c, m) (doc, 39 kB)

Människohandel med barn

Motion 2009/10:Ju429 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, m, fp, mp, c, v)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju429 av Rosita Runegrund m.fl. kd, m, fp, mp, c, v Människohandel med barn kd407 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förstärkt straffrättsligt skydd när det gäller människohandel med barn. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2009/10:JuU1 2009/10:JuU33 2009/10:SfU14
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2009/10:Ju429 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, m, fp, mp, c, v) (doc, 53 kB)

Insatser mot sexualbrott mot barn

Motion 2009/10:Ju424 av Jan Lindholm m.fl. (mp, c, fp, kd, v, m)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju424 av Jan Lindholm m.fl. mp, c, fp, kd, v, m Insatser mot sexualbrott mot barn mp957 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av ökad kunskap för att förhindra sexualbrott mot barn.1 Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2009/10:JuU13 2009/10:JuU14 2009/10:JuU21 2009/10:SoU12
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2009/10:Ju424 av Jan Lindholm m.fl. (mp, c, fp, kd, v, m) (doc, 58 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.