Margareta Andersson (C)

Margareta Andersson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Jönköpings län
Titel verksamhetsledare
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-01 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Andre vice ordförande 2002-09-30 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-20
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:AU11 11 maj 2006 Nya mål i jämställdhetspolitiken
Debatt om förslag 2005/06:AU7 6 april 2006 Anställningsvillkor i bemanningsföretag
Debatt om förslag 2005/06:AU5 6 april 2006 Arbetslöshetsförsäkringen
Interpellationsdebatt 2005/06:305 av Andersson, Margareta (c) 28 mars 2006 Stulen barndom

med anledning av prop. 2005/06:100 2006 års ekonomiska vårproposition

Motion 2005/06:Fi11 av Maud Olofsson m.fl. (c)

1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 4 3 Ekonomisk politik för ett Sverige där du kan växa 4 3.1 Sammanfattning 4 4 Det går bra för Sverige, men 7 4.1 Ökade sociala och regionala klyftor 7 4.2Regeringen når inte målen 9 4.3Regeringen


Utskottsberedning: 2005/06:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Fi11 av Maud Olofsson m.fl. (c) (doc, 635 kB)

med anledning av prop. 2005/06:181 Miljöklassning av alternativa motorbränslen, m.m.

Motion 2005/06:MJ56 av Claes Västerteg m.fl. (c)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att för att ett motorbränsle skall tillhöra miljöklass 1 måste utsläppen av växthusgaser vara lägre än för konventionell diesel. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen


Utskottsberedning: 2005/06:MJU28
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2005/06:MJ56 av Claes Västerteg m.fl. (c) (doc, 68 kB)

med anledning av prop. 2005/06:172 Nationell klimatpolitik i global samverkan

Motion 2005/06:MJ49 av Claes Västerteg m.fl. (c)

Innehållsförteckning Innehållsförteckning 1 1 Förslag till riksdagsbeslut 2 2 Bakgrund 3 3 Inledning 3 4 Internationellt agerande 4 4.1 Gemensam europeisk miljöpolitik 5 5 Klimatmål 5 6 Det personliga ansvaret 6 6.1 Personliga utsläppsrätter 7 6.2 Skatteavdrag för de


Utskottsberedning: 2005/06:MJU14
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2005/06:MJ49 av Claes Västerteg m.fl. (c) (doc, 114 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.