Malin Löfsjögård (M)

Malin Löfsjögård (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Tekn. dr.
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-03-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2012-03-18
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2008-03-01 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-03-18
    • Suppleant 2008-03-06 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-03-06 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-11-17 – 2012-03-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2011/12:TU1 14 december 2011 Utgiftsområde 22 Kommunikationer
Frågestund 12 juni 2008 Frågestund
Interpellationsdebatt 2007/08:617 av Svensson Smith, Karin (mp) 9 maj 2008 Samhällsekonomisk värdering av väg- och järnvägsinvesteringar
Interpellationsdebatt 2007/08:610 av Green, Monica (s) 9 maj 2008 Klimatberedningen och Västra stambanan

Värnskatten

Motion 2011/12:Sk388 av Isabella Jernbeck m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2011/12:Sk388 av Isabella Jernbeck m.fl. M Värnskatten M0138 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om värnskatten. Motivering I en tid som präglas av stor ekonomisk oro i både eurozonen och USA är det av stor vikt att Sverige


Utskottsberedning: 2011/12:SkU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Sk388 av Isabella Jernbeck m.fl. (M) (doc, 50 kB)

Skatteutjämningssystemet

Motion 2011/12:Fi282 av Isabella Jernbeck m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi282 av Isabella Jernbeck m.fl. M Skatteutjämningssystemet M0738 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förändring av skatteutjämningssystemet. Motivering Skatteutjämningssystemet finns för att utjämna skillnader


Utskottsberedning: 2011/12:FiU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Fi282 av Isabella Jernbeck m.fl. (M) (doc, 50 kB)

Nordiska rådet

Motion 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. M Nordiska rådet M0460 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Nordiska rådet ska avskaffas. Motivering Nya tider kräver nya och moderna samarbetsformer. Dagens förutsättningar


Utskottsberedning: 2011/12:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) (doc, 58 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.