Majléne Westerlund Panke (S)

Majléne Westerlund Panke (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län
Titel Fil. mag., ombudsman
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1996-04-18 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-04-17
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2004-12-01
    • Suppleant 1996-05-20 – 1998-10-05
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Vice ordförande 2004-10-28 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-11-01 – 2004-10-27
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Taksäkerhetsanordningar

Skriftlig fråga 2005/06:793 av Westerlund Panke, Majléne (s)

den 13 januari Fråga 2005/06:793 av Majléne Westerlund Panke s till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Taksäkerhetsanordningar Varje vinter uppmärksammas och diskuteras frågan om säkrare tak. Dels med utgångspunkt från bristande skydd mot snöras som kan skada personer och egendom, dels med utgångspunkt från bristande

Inlämnad: 2006-01-13 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Näringsliv i Västsverige

Motion 2005/06:N375 av Arne Kjörnsberg m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om förutsättningarna för ett livskraftigt näringsliv i Västsverige. Inledning Västsveriges positiva utveckling beror i hög grad av utvecklingskraften hos näringslivet som verkar i skarp konkurrens på den nationella


Utskottsberedning: 2005/06:NU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:N375 av Arne Kjörnsberg m.fl. (s) (doc, 74 kB)

Infrastruktur och kommunikationer i Västsverige

Motion 2005/06:T603 av Peter Jonsson m.fl. (s)

Innehållsförteckning Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 2 Västsverige en region med stora tillgångar men också med stora krav på sig 3 Nödvändiga projekt i Västsverige 4 Partihallsförbindelsen i Göteborg 4 Västlänken 4 Ny älvförbindelse 4 Bättre och trafiksäkrare vägar 4 Bygg ut Europaväg 6 i norra


Utskottsberedning: 2005/06:TU1 2005/06:TU11 2005/06:TU4
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2005/06:T603 av Peter Jonsson m.fl. (s) (doc, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.