Maj Britt Theorin(S)

Maj Britt Theorin (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel sekreterare, ambassadör
Född år 1932

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1995-10-10

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Ordinarie 1992-11-28 – 1995-01-09
    • Ledig 1992-10-19 – 1992-11-27
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1992-10-18
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-10
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Suppleant 1982-10-04 – 1988-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1995-10-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

med anledning av prop. 1993/94:250 Reformering av det allmänna pensionssystemet

Motion 1993/94:Sf53 av Margareta Winberg och Maj Britt Theorin (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Sf53 av Margareta Winberg och Maj Britt Theorin (s) med anledning av prop. 1993/94:250 Reformering av det allmänna pensionssystemet Sverige har till skillnad från de flesta andra länder ett pensionssystem som är obligatoriskt och omfördelar mellan olika inkomsttagare. Det har varit


Utskottsberedning: --1993/94:SfU24
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:177 Utbildning och forskning. Kvalitet och konkurrenskraft

Motion 1993/94:Ub82 av Sylvia Lindgren m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub82 av Sylvia Lindgren m.fl. (s) med anledning av prop. 1993/94:177 Utbildning och forskning. Kvalitet och konkurrenskraft Högre utbildning i Stockholms län Bygg ut den högre utbildningen i Stockholms län. Planera för ett nytt universitet på Södertörn med tyngdpunkt vid Novum i


Utskottsberedning: -------1993/94:UbU12
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:129 Försök i vissa kommuner där väljarna skall kunna avge särskild personröst

Motion 1993/94:K35 av Sylvia Lindgren m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:K35 av Sylvia Lindgren m.fl. (s) med anledning av prop. 1993/94:129 Försök i vissa kommuner där väljarna skall kunna avge särskild personröst I regeringens proposition om personval på försök i vissa kommuner föreslås att Helsingborg, Linköping, Solna, Vaggeryd, Vänersborg, Östersund


Utskottsberedning: -1993/94:KU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.