Magnus Sjödahl (KD)

Magnus Sjödahl (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nattågen mellan Skåne och Stockholm

Skriftlig fråga 2013/14:307 av Sjödahl, Magnus (KD)

den 13 januari Fråga 2013/14:307 Nattågen mellan Skåne och Stockholm av Magnus Sjödahl KD till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M SJ levererade strax före jul en synnerligen oönskad julklapp till alla oss som åker tåg mellan Skåne och Stockholm. Då aviserades att nattågen läggs ned från och med den 1 april.

Inlämnad: 2014-01-13 Besvarare: Peter Norman (M)

Utpekandet av fattiga barn

Interpellation 2013/14:201 av Johnsson, Peter (S)

den 4 december Interpellation 2013/14:201 Utpekandet av fattiga barn av Peter Johnsson S till statsrådet Maria Larsson KD Tack och lov har vi avskaffat utpekandet av fattiga barn i många sammanhang Allt för många barn har i Sveriges historia fått stå med mössan i handen och be om ursäkt för att de existerar. När

Inlämnad: 2013-12-04 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utpekandet av fattiga barn

Obligatoriska redovisningscentraler för taxi

Interpellation 2013/14:75 av Ygeman, Anders (S)

den 25 oktober Interpellation 2013/14:75 Obligatoriska redovisningscentraler för taxi av Anders Ygeman S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Många tillfälliga besökare i Sverige riskerar att få hela sin reseupplevelse förstörd av någon av de oseriösa taxiåkare som verkar i främst storstäderna. Den som kliver

Inlämnad: 2013-10-25 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Obligatoriska redovisningscentraler för taxi

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.