Magnus Persson (SD)

Magnus Persson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 272
Titel Byggnadsarbetare.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866336
E-post magnus.persson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-03-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 16-. Suppleant konstitutionsutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-16.
  • Föräldrar

    Lennart Persson och Gunnel Persson.
  • Anställningar

    Nymölla Stora Enso. Sydställningar, BSK ställningsmontage, Bromölla 94-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Bromölla 06-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Jaktprovsdomare, Svenska Dreverklubben (lokalklubb Skåne).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Starta-eget-bidrag till yrkesverksamma

Motion 2018/19:152 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:152 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. SD Starta-eget-bidrag till yrkesverksamma Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utöka tiden för tjänstledighet för att bedriva näringsverksamhet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer

2018-10-23

Motion 2018/19:152 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:152 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (pdf, 82 kB)

Likställ våld mot polis- och bevakningshund med våld mot tjänsteman i straffskalan

Motion 2018/19:114 av Magnus Persson (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:114 av Magnus Persson SD Likställ våld mot polis- och bevakningshund med våld mot tjänsteman i straffskalan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att likställa våld mot polis-och bevakningshund med våld mot tjänsteman i straffskalan och tillkännager

2018-10-16

Motion 2018/19:114 av Magnus Persson (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:114 av Magnus Persson (SD) (pdf, 67 kB)

Förbud mot fällfångst av vildsvin

Motion 2018/19:113 av Magnus Persson (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:113 av Magnus Persson SD Förbud mot fällfångst av vildsvin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om förbud mot fällfångst av vildsvin och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vildsvin är ett matnyttigt, stresskänsligt samt flocklevande

2018-10-15

Motion 2018/19:113 av Magnus Persson (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:113 av Magnus Persson (SD) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.