Magnus Persson (S)

Magnus Persson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel ombudsman
Född år 1935

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1981-12-18 – 1994-10-03
    • Ledig 1981-11-04 – 1981-12-17
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1981-11-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-11-07 – 1994-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 1991-10-18 – 1994-10-03
    • Suppleant 1988-10-03 – 1991-10-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m (kompletteringsproposition)

Motion 1993/94:Fi44 av Oskar Lindkvist m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi44 av Oskar Lindkvist m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. kompletteringsproposition Regeringens bygg- och bostadspolitik har misslyckats. Resultatet har fått katastrofala följder för de boende, för branschen


Utskottsberedning: --------1993/94:FiU20
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m (kompletteringsproposition)

Motion 1993/94:Fi38 av Jarl Lander m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi38 av Jarl Lander m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. kompletteringsproposition Utvecklingen i Värmland under 1980-talet och början av 1990-talet visar på en omfattande avindustrialisering. Nya arbetstillfällen


Utskottsberedning: ---1993/94:FiU20
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:209 Den fortsatta reformeringen av arbetslöshetsförsäkringen

Motion 1993/94:A75 av Bo Finnkvist m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:A75 av Bo Finnkvist m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:209 Den fortsatta reformeringen av arbetslöshetsförsäkringen Med regeringens förslag till arbetslöshetsförsäkring är det inte bara den arbetslöse och facket som kommer att drabbas hårt utan även kommunernas ekonomi. I det nya förslaget


Utskottsberedning: -1993/94:AU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.