Magnus Ehrencrona(MP)

Magnus Ehrencrona (MP)

Tillgänglig ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Skåne läns västra
Titel Studerande
Född år 1978

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2011-09-20 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:SoU13 2 april 2014 Tobaksfrågor
Debatt om förslag 2013/14:SoU12 19 mars 2014 Socialtjänstfrågor
Debatt om förslag 2013/14:SfU1 6 december 2013 Utgiftsområdena 10, 11 och 12 inom socialförsäkringsområdet

med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition

Motion 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. (MP) med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition 201314MP062 För ett modernare Sverige Klimatansvar kunskap och nya jobb Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 4 För ett modernare Sverige – Klimatansvar, kunskap


Utskottsberedning: 2013/14:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. (MP) (doc, 463 kB)

med anledning av prop. 2013/14:191 Med fokus på unga – en politik för goda levnadsvillkor, makt och inflytande

Motion 2013/14:Kr19 av Esabelle Dingizian m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr19 av Esabelle Dingizian m.fl. (MP) med anledning av prop. 2013/14:191 Med fokus på unga – en politik för goda levnadsvillkor, makt och inflytande Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2013/14:KrU9
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2013/14:Kr19 av Esabelle Dingizian m.fl. (MP) (doc, 57 kB)

med anledning av prop. 2013/14:126 En enklare planprocess

Motion 2013/14:C15 av Jan Lindholm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2013/14:C15 av Jan Lindholm m.fl. (MP) med anledning av prop. 2013/14:126 En enklare planprocess Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om att krav på detaljplan inte ska finnas när byggnadsverkets användning får betydande inverkan på omgivningen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2013/14:CU31
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 5 avslag, 2 bifall,

Motion 2013/14:C15 av Jan Lindholm m.fl. (MP) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.