Maggi Mikaelsson (V)

Maggi Mikaelsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel förskollärare
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1996-06-13 – 2002-02-01
    • Ledig 1996-05-09 – 1996-06-12
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1996-05-08
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2000-10-09 – 2002-02-01
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-04-12 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-11-23 – 1989-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-02-01
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1996-10-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-02-01
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-12-02 – 2002-02-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1995/96:172 Avveckling av bankstödet

Motion 1995/96:N33 av Lennart Beijer m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1995/96:N33 av Lennart Beijer m.fl. v med anledning av prop. 1995/96:172 Avveckling av bankstödet I propositionen föreslås ett avskaffande av bankstödet från utgången av juni månad 1996. Vänsterpartiet har under bankstödets treåriga historia noga följt och kommit med förslag till förbättringar.


Utskottsberedning: -1995/96:NU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:141 Aktiv förvaltning av statens företagsägande

Motion 1995/96:N28 av Lennart Beijer m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1995/96:N28 av Lennart Beijer m.fl. v med anledning av prop. 1995/96:141 Aktiv förvaltning av statens företagsägande I propositionen föreslår regeringen att den skall få bemyndigande att förändra statens ägande i ett antal namngivna bolag. Man vill också aktivera statens ägande och kommer att


Utskottsberedning: -----1995/96:NU26
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 1995/96:181 Konsumentpolitiken i EU - mål och inriktning för det svenska arbetet

Motion 1995/96:L33 av Tanja Linderborg m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1995/96:L33 av Tanja Linderborg m.fl. v med anledning av skr. 1995/96:181 Konsumentpolitiken i EU mål och inriktning för det svenska arbetet Regeringens skrivelse innehåller mål och inriktning för det svenska arbetet med konsumentpolitiken i EU. Utgångspunkten för Sveriges insatser skall vara


Utskottsberedning: ---1995/96:LU26
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.