Maggi Mikaelsson (V)

Maggi Mikaelsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel förskollärare
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1996-06-13 – 2002-02-01
    • Ledig 1996-05-09 – 1996-06-12
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1996-05-08
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2000-10-09 – 2002-02-01
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-04-12 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-11-23 – 1989-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-02-01
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1996-10-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-02-01
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-12-02 – 2002-02-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1994/95:162 Trestickla nationalpark

Motion 1994/95:Jo38 av Maggi Mikaelsson (v)

Motion till riksdagen 1994/95:Jo38 av Maggi Mikaelsson m.fl. v med anledning av prop. 1994/95:162 Trestickla nationalpark Vänsterpartiet anser att det är utmärkt att Trestickla nationalpark nu skapas. Det skulle dock ha kunnat ske för flera år sedan. I södra delen av Sverige är orörd skogsmark oerhört sällsynt. Vi


Utskottsberedning: --1995/96:JoU1
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:119 Vissa åtgärder mot utsläpp av försurande ämnen och andra luftföroreningar

Motion 1994/95:Jo34 av Maggi Mikaelsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1994/95:Jo34 av Maggi Mikaelsson m.fl. v med anledning av prop. 1994/95:119 Vissa åtgärder mot utsläpp av försurande ämnen och andra luftföroreningar Bakgrund Försurningen av mark och vatten fortgår. Nya rapporter visar att situationen är allvarligare än vad man tidigare trott. Stora markområden


Utskottsberedning: -------------------1994/95:JoU22
Riksdagsbeslut (38 yrkanden): , , 19 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:184 Genomförande av EG:s tredje skade- respektive livförsäkringsdirektiv

Motion 1994/95:N16 av Lennart Beijer m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1994/95:N16 av Lennart Beijer m.fl. v med anledning av prop. 1994/95:184 Genomförande av EG:s tredje skade- respektive livförsäkringsdirektiv Försäkringsväsendet kännetecknas, såväl i Sverige som utomlands, av stor slutenhet. I den försäkringsrättsliga och ersättningsrättsliga forskningen är det


Utskottsberedning: ---1994/95:NU24
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.