Magdalena Andersson (S)

Magdalena Andersson (S)

Finansminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 114
Titel Finansminister.
Född år 1967

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Finansdepartementet

    • Finansminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-10-02
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 2014-10-03 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Statsråd (finansminister), Finansdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Göran Andersson och Birgitta Granell-Andersson.
  • Utbildning

    Civilekonom, Handelshögskolan Stockholm, examen 92. Forskarutbildning, inriktning nationalekonomi (ej avslutad), Handelshögskolan Stockholm 92-95. Institute for advanced studies, Wien 94. Harvard University 95.
  • Anställningar

    Lärare, Handelshögskolan 94. Politiskt sakkunnig, Statsrådsberedningen 96-98 och planeringschef 98-04. Statssekreterare, Finansdepartementet 04-06. Inrikespolitisk rådgivare till partiordföranden, socialdemokratiska riksdagsgruppen 07-09. Överdirektör, Skatteverket 09-12. Ekonomisk-politisk talesperson, Socialdemokraterna 12-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, ATG 04-06. Ledamot, Bolagsverkets insynsråd 09-12.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Policy Network 05-09.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2018/19:153 av Tobias Andersson (SD) 23 april 2019 Kemikalieskatten
Interpellationsdebatt 2018/19:152 av Niklas Wykman (M) 23 april 2019 Företagsskatter
Interpellationsdebatt 2018/19:150 av Kjell Jansson (M) 23 april 2019 Skattereformen
Interpellationsdebatt 2018/19:148 av Larry Söder (KD) 23 april 2019 Fastighetsskatten

Regelförenklingar för näringslivet

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1553 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S)

Dnr Fi2016/03020/S1 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2015/16:1553 av Margareta Cederfelt M Regelförenklingar för näringslivet Margareta Cederfelt har frågat mig om, och i så fall när, jag avser att genomföra regelförenklingar för näringslivet som de facto inte innebär en skattehöjning.

Svarsdatum: 2016-09-14 Frågeställare: Margareta Cederfelt (M)

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1553 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S) (docx, 45 kB)

Energiskatt för mindre färjor och pendelfartyg

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1547 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S)

Dnr Fi2016/03001/S2 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2015/16:1547 av Anders Åkesson C Energiskatt för mindre färjor och pendelfartyg Anders Åkesson har frågat mig hur jag kommer att verka för att även mindre fartyg under 400 brutto får samma ekonomiska skatteincitament att öka användningen

Svarsdatum: 2016-09-14 Frågeställare: Anders Åkesson (C)

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1547 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S) (docx, 39 kB)

Skatt på investeringar i solenergi

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1532 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S)

Dnr Fi2016/02690/S2 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2015/16:1532 av Betty Malmberg M Skatt på investeringar i solenergi Betty Malmberg har frågat mig om jag efter EU-kommissionens uttalande kommer att avskaffa skatten på större solenergianläggningar. Bakgrunden till frågan är den förändring

Svarsdatum: 2016-09-06 Frågeställare: Betty Malmberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1532 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S) (docx, 42 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.