Luciano Astudillo(S)

Luciano Astudillo (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Malmö kommun
Titel Civilingenjör
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-06-30

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-12-01 – 2011-06-30
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Statsrådsersättare 2004-11-01 – 2006-10-02
    • Statsrådsersättare 2002-12-21 – 2004-10-31
    • Statsrådsersättare 2002-09-30 – 2002-11-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2010-12-10 – 2011-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:424 av Astudillo, Luciano (s) 4 juni 2010 Svensk-dansk satsning på Kastrup
Interpellationsdebatt 2009/10:335 av Astudillo, Luciano (s) 28 maj 2010 Krafttag mot hälsoklyftan
Interpellationsdebatt 2009/10:308 av Astudillo, Luciano (s) 25 maj 2010 Integritet i arbetslivet
Interpellationsdebatt 2009/10:374 av Astudillo, Luciano (s) 25 maj 2010 Unga funktionshindrade

med anledning av prop. 2010/11:149 Avgifter enligt lagen om ansvar och ersättning vid radiologiska olyckor

Motion 2010/11:C8 av Veronica Palm m.fl. (S, MP, V)

Motion till riksdagen 2010/11:C8 av Veronica Palm m.fl. (S, MP, V) med anledning av prop. 2010/11:149 Avgifter enligt lagen om ansvar och ersättning vid radiologiska olyckor -S12001 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att kärnkraften ska betala


Utskottsberedning: 2011/12:CU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:C8 av Veronica Palm m.fl. (S, MP, V) (doc, 53 kB)

Anpassning av tidsgränserna för svenskundervisningen för invandrare

Skriftlig fråga 2010/11:458 av Astudillo, Luciano (S)

den 20 april Fråga 2010/11:458 Anpassning av tidsgränserna för svenskundervisningen för invandrare av Luciano Astudillo (S) till statsrådet Erik Ullenhag (FP) Enligt en nyhetsartikel i Sydsvenskan den 19 april vill regeringen begränsa svenskundervisningen för invandrare, sfi, till två år.

Inlämnad: 2011-04-20 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Passkontroll av gränspendlare över Öresund

Skriftlig fråga 2010/11:394 av Astudillo, Luciano (S)

den 18 mars Fråga 2010/11:394 Passkontroll av gränspendlare över Öresund av Luciano Astudillo (S) till statsrådet Ewa Björling (M) Nyligen uppmärksammade medierna ett fall då en svensk medborgare med invandrarbakgrund blev stoppad på Öresundståget av danska passkontrollanter som krävde

Inlämnad: 2011-03-18 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.