Liselott Hagberg(FP)

Liselott Hagberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Södermanlands län
Titel Församlingsmedarbetare/Gruppledare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2006-10-02 – 2012-09-30
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Suppleant 2007-10-04 – 2008-11-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-12-22
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-13
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-02-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-03-10 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2011/12:KU9 3 maj 2012 Integritetsfrågor m.m.
Debatt om förslag 2011/12:NU10 22 mars 2012 Näringspolitiska frågor
Debatt om förslag 2011/12:NU1 19 december 2011 Utgiftsområde 24 Näringsliv
Debatt om förslag 2006/07:KU3 7 december 2006 Riksdagen i en ny tid (vilande lagförslag)

Ökad kunskap krävs för rätt hjälp till barn i sekter

Motion 2011/12:Ub416 av Lars Tysklind m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2011/12:Ub416 av Lars Tysklind m.fl. (FP) Ökad kunskap krävs för rätt hjälp till barn i sekter FP1159 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av ökad kunskap om situationen för barn som växer upp i sekter. Motivering Trots


Utskottsberedning: 2011/12:UbU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Ub416 av Lars Tysklind m.fl. (FP) (doc, 51 kB)

Dawit Isaak – en levande tragedi och ett diplomatiskt misslyckande för Sverige och EU

Motion 2011/12:U302 av Gunnar Andrén m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2011/12:U302 av Gunnar Andrén m.fl. (FP) Dawit Isaak – en levande tragedi och ett diplomatiskt misslyckande för Sverige och EU FP1170 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om den svenske journalisten och medborgaren Dawit


Utskottsberedning: 2011/12:UU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:U302 av Gunnar Andrén m.fl. (FP) (doc, 62 kB)

Celiaki

Motion 2011/12:So362 av Liselott Hagberg (FP)

Motion till riksdagen 2011/12:So362 av Liselott Hagberg (FP) Celiaki FP1128 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om situationen för celiakipatienter. Motivering Celiaki eller glutenintolerans är en allvarlig, obotlig och livslång sjukdom som


Utskottsberedning: 2011/12:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:So362 av Liselott Hagberg (FP) (doc, 48 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.