Lisbeth Grönfeldt Bergman(M)

Lisbeth Grönfeldt Bergman (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-11-15 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2006/07:TU16 8 juni 2007 Statens ansvar för vissa betaltjänster m.m.

Inrättande av en författningsdomstol

Motion 2009/10:K402 av Lisbeth Grönfeldt Bergman (m)

Motion till riksdagen 2009/10:K402 av Lisbeth Grönfeldt Bergman (m) Inrättande av en författningsdomstol m1874 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att inrätta en författningsdomstol. Motivering Många europeiska länder har ett mycket starkt


Utskottsberedning: 2009/10:KU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:K402 av Lisbeth Grönfeldt Bergman (m) (doc, 36 kB)

Ett mer verkningsfullt motionsinstitut

Motion 2009/10:K401 av Lisbeth Grönfeldt Bergman (m)

Motion till riksdagen 2009/10:K401 av Lisbeth Grönfeldt Bergman (m) Ett mer verkningsfullt motionsinstitut m1895 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för riksdagsstyrelsen som sin mening vad som anförs i motionen om att göra motionsinstitutet mer verkningsfullt. Motivering Under 2008 års allmänna


Utskottsberedning: 2009/10:KU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:K401 av Lisbeth Grönfeldt Bergman (m) (doc, 39 kB)

Skolgång i annat land än bosättningslandet

Motion 2009/10:Ub403 av Lisbeth Grönfeldt Bergman (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub403 av Lisbeth Grönfeldt Bergman (m) Skolgång i annat land än bosättningslandet m1085 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om barns skolgång i annat land än bosättningslandet. Motivering Det pågår en stor arbetspendling


Utskottsberedning: 2009/10:UbU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ub403 av Lisbeth Grönfeldt Bergman (m) (doc, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.