Linda Wemmert (M)

Linda Wemmert (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Ekonomie magister
Född år 1977

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-05-24 – 2014-09-29
    • Ledig 2014-03-31 – 2014-05-23
    • Ordinarie 2014-03-24 – 2014-03-30
    • Ledig 2013-10-14 – 2014-03-23
    • Ordinarie 2012-06-23 – 2013-10-13
    • Ledig 2012-03-12 – 2012-06-22
    • Ordinarie 2011-12-24 – 2012-03-11
    • Ledig 2011-10-10 – 2011-12-23
    • Ordinarie 2011-01-11 – 2011-10-09
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2011-01-10 – 2011-01-10
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2011-02-02 – 2014-05-23

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:MJU13 26 mars 2014 På väg mot en giftfri vardag
Debatt om förslag 2012/13:MJU9 13 mars 2013 Livsmedelspolitik

Stranderosion

Motion 2013/14:C300 av Anders Hansson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:C300 av Anders Hansson m.fl. M Stranderosion M1560 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om stranderosion och strandfodring. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga


Utskottsberedning: 2013/14:CU17
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2013/14:C300 av Anders Hansson m.fl. (M) (doc, 63 kB)

Legitimation inom psykiatrisk vård

Motion 2013/14:So620 av Finn Bengtsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:So620 av Finn Bengtsson m.fl. M Legitimation inom psykiatrisk vård M1910 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att göra en översyn av frågan om icke legitimerade personers utövning av psykiatrisk vård. Motivering


Utskottsberedning: 2013/14:SoU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So620 av Finn Bengtsson m.fl. (M) (doc, 59 kB)

Skärpta insatser mot illegal handel med tobak

Motion 2013/14:So592 av Kajsa Lunderquist m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:So592 av Kajsa Lunderquist m.fl. M Skärpta insatser mot illegal handel med tobak M1888 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten till ökade insatser mot den illegala handeln med tobak. Motivering


Utskottsberedning: 2013/14:SoU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So592 av Kajsa Lunderquist m.fl. (M) (doc, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.