Linda Lindberg (SD)

Linda Lindberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 328
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post linda.lindberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:SfU3 19 december 2018 Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn
Debatt om förslag 2018/19:SfU7 24 oktober 2018 Regelförenklingar inom ekonomisk familjepolitik

med anledning av proposition 2018/19:48 Insolvensregister enligt 2015 års insolvensförordning

Motion 2018/19:3037 av Angelica Lundberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3037 av Angelica Lundberg m.fl. SD med anledning av proposition 2018/19:48 Insolvensregister enligt 2015 års insolvensförordning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förstärka det nordiska samarbetet genom ett gemensamt regelverk för ömsesidigt

2019-03-15

Motion 2018/19:3037 av Angelica Lundberg m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:3037 av Angelica Lundberg m.fl. (SD) (pdf, 76 kB)

med anledning av proposition 2018/19:50 Makars och sambors förmögenhetsförhållanden i internationella situationer

Motion 2018/19:3036 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3036 av Mikael Eskilandersson m.fl. SD med anledning av proposition 2018/19:50 Makars och sambors förmögenhetsförhållanden i internationella situationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i äktenskapsbalken. Riksdagen ställer sig bakom det

2019-03-15

Motion 2018/19:3036 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) (docx, 88 kB) Motion 2018/19:3036 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) (pdf, 80 kB)

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2018/19:2374 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2374 av Patrick Reslow m.fl. SD Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverige har ett väl utvecklat studiestödssystem som är ett av världens mest generösa


Utskottsberedning: 2018/19:UbU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2374 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2374 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 97 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.