Lilian Virgin (S)

Lilian Virgin (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gotlands län
Titel försäkringschef
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Ledamot 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Suppleant 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:SkU34 2 juni 2006 Skatt på flygresor (prop. 2005/06:190)
Debatt om förslag 2005/06:BoU5 10 mars 2006 Fastighetsrättsliga frågor
Debatt om förslag 2005/06:BoU7 23 februari 2006 Plan- och byggfrågor

med anledning av prop. 2005/06:190 Skatt på flygresor

Motion 2005/06:Sk23 av Lilian Virgin (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om goda villkor för resor till och från Gotland. Motivering I propositionen lämnas förslag till lag om skatt på flygresor. Undantag från skatteplikt föreslås för resor till och från stödområde A samt Hagfors och


Utskottsberedning: 2005/06:SkU34
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Sk23 av Lilian Virgin (s) (doc, 44 kB)

med anledning av prop. 2005/06:143 Miljövänlig el med vindkraft – åtgärder för ett livskraftigt vindbruk

Motion 2005/06:N23 av Lilian Virgin och Christer Engelhardt (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om etablering av ett nationellt centrum för vindbruk på Gotland. Motivering Regeringen betonar i propositionen vikten av att kommuner, länsstyrelser och andra myndigheter aktivt bidrar till förbättrade förutsättningar


Utskottsberedning: 2005/06:NU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:N23 av Lilian Virgin och Christer Engelhardt (s) (doc, 44 kB)

Odling av hampa

Skriftlig fråga 2005/06:739 av Virgin, Lilian (s)

den 3 januari Fråga 2005/06:739 av Lilian Virgin s till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist s Odling av hampa Riksdagen har i ett tillkännagivande år 2004 uppmanat regeringen att pröva att godkänna odling av hampa för bland annat energiändamål. Det rör sig här alltså inte om den hampa som används som drog. Det

Inlämnad: 2006-01-03 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.