Lennart Sacrédeus (KD)

Lennart Sacrédeus (KD)

Tillgänglig ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Dalarnas län
Titel Gymnasielärare/journalist
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tullverkets framförhållning vid personaltillsättning

Skriftlig fråga 2009/10:1027 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 17 september Fråga 2009/10:1027 Tullverkets framförhållning vid personaltillsättning av Lennart Sacrédeus kd till finansminister Anders Borg m Tullverkets verksamhet har i allt större utsträckning kommit att handla om att hindra narkotika från att komma in över Sveriges gränser. Tullens roll som brotts- och

Inlämnad: 2010-09-17 Besvarare: Anders Borg (M)

Dalabanan som pålitlig och miljövänlig flyganslutning

Skriftlig fråga 2009/10:1020 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 9 september Fråga 2009/10:1020 Dalabanan som pålitlig och miljövänlig flyganslutning av Lennart Sacrédeus kd till statsrådet Åsa Torstensson c Utifrån en rimlig tidsplanering ska tågresenärer på Dalabanan kunna nå fram på ett miljömässigt bra sätt i tid till sina flyganslutningar. Grundläggande är att Trafikverket

Inlämnad: 2010-09-09 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Utländska bärplockares arbetssituation

Skriftlig fråga 2009/10:989 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 13 augusti Fråga 2009/10:989 Utländska bärplockares arbetssituation av Lennart Sacrédeus kd till migrations- och arbetsmarknadsminister Tobias Billström m I år har scener utspelats som knappast tillhör normalbilden av den svenska arbetsmarknaden, präglad av kollektivavtal, ordning och reda: I Storuman gav sig

Inlämnad: 2010-08-13 Besvarare: Tobias Billström (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.