Lennart Klockare (S)

Lennart Klockare (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel kontorschef
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 2001-11-22 – 2003-07-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Rikstrafiken

Motion 2005/06:T584 av Kristina Zakrisson och Lennart Klockare (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Rikstrafikens ansvar vid upphandling. Motivering Rikstrafikens uppdrag, att upphandla långväga kollektivtrafik som är samhällsekonomiskt väl motiverad men inte kommersiellt intressant för marknadskrafterna,


Utskottsberedning: 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T584 av Kristina Zakrisson och Lennart Klockare (s) (doc, 39 kB)

Utjämning mellan regioner

Motion 2005/06:T573 av Lars U Granberg och Lennart Klockare (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om någon form av utjämning mellan olika kommuner och regioner. Motivering Många regioner saknar i dag ett underlag för en fungerande kollektivtrafik, varför man är låst vid det privata fordonet. För många glesbygdsboende


Utskottsberedning: 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T573 av Lars U Granberg och Lennart Klockare (s) (doc, 38 kB)

Fallolyckor

Motion 2005/06:So690 av Lennart Klockare och Karin Åström (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om fallolyckor. Motivering Många äldre människor avlider till följd av fallolyckor. Det finns beräkningar på att det kan röra sig om ca 800 personer per år, och ca 25 000 som behöver söka vård för sina skador.


Utskottsberedning: 2005/06:SoU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:So690 av Lennart Klockare och Karin Åström (s) (doc, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.