Lennart Hedquist (M)

Lennart Hedquist (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Uppsala län
Titel Fil.mag., f.d. kommunalråd
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Skatteutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av framst. 2009/10:RS4 Uppföljning av riksrevisionsreformen

Motion 2009/10:K8 av Lennart Hedquist (m)

Motion till riksdagen 2009/10:K8 av Lennart Hedquist (m) med anledning av framst. 2009/10:RS4 Uppföljning av riksrevisionsreformen m2009 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att ändra förslaget till lydelse av 4 § lagen om revision av statlig verksamhet m.m. i enlighet med vad som anförs i motionen. Motivering I


Utskottsberedning: 2010/11:KU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:K8 av Lennart Hedquist (m) (doc, 36 kB)

Långsiktigt bevarande av kulturhistoriskt unika miljöer

Motion 2008/09:Kr344 av Lennart Hedquist m.fl. (m, c, fp, kd)

Motion till riksdagen 2008/09:Kr344 av Lennart Hedquist m.fl. (m, c, fp, kd) Långsiktigt bevarande av kulturhistoriskt unika miljöer -m905 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av åtgärder för att säkerställa långsiktigt bevarande av


Utskottsberedning: 2008/09:KrU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Kr344 av Lennart Hedquist m.fl. (m, c, fp, kd) (doc, 41 kB)

Färre antal riksdagsledamöter

Motion 2008/09:K252 av Lennart Hedquist och Gunnar Axén (m)

Motion till riksdagen 2008/09:K252 av Lennart Hedquist och Gunnar Axén (m) Färre antal riksdagsledamöter m1712 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att planmässigt under en tjugoårsperiod minska antalet riksdagsledamöter till 249. Motivering Den


Utskottsberedning: 2008/09:KU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:K252 av Lennart Hedquist och Gunnar Axén (m) (doc, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.