Lennart Fridén (M)

Lennart Fridén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel fil.mag.
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-04-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2007-01-18 – 2011-04-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition

Motion 1999/2000:Fi16 av Elisabeth Fleetwood m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fi16 av Fleetwood, Elisabeth m med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition I regeringens förslag till tilläggsbudget för innevarande år under utgifts- område 17 föreslås att anslaget E 2 Ersättningar och bidrag till konstnärer utökas med totalt 7,5 miljoner


Utskottsberedning: -1999/2000:FiU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av red. 1999/2000:NR1 Nordiska rådets svenska delegations berättelse angående verksamheten under 1999

Motion 1999/2000:U19 av Göran Lennmarker m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1999/2000:U19 av Lennmarker, Göran m med anledning av redog. 1999/2000:NR1 Nordiska rådets svenska delegations berättelse angående verksamheten under 1999 Moderata samlingspartiet vill med fortsatta reformer av Nordiska rådets arbetsformer göra rådet till en dynamisk och kraftfull församling med


Utskottsberedning: ----1999/2000:UU9
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:81 Forskning för framtiden - en ny organisation för forskningsfinansiering

Motion 1999/2000:Ub24 av Elisabeth Fleetwood m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ub24 av Fleetwood, Elisabeth m med anledning av prop. 1999/2000:81 Forskning för framtiden en ny organisation för forskningsfinansiering I föreliggande proposition föreslår regeringen en ny organisation vad gäller forskning och utveckling. Vad gäller Moderata samlingspartiets generella


Utskottsberedning: -1999/2000:UbU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.