Lennart Fridén (M)

Lennart Fridén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel fil.mag.
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-04-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2007-01-18 – 2011-04-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

allmänhetens engagemang i kulturminnesvården

Skriftlig fråga 2001/02:1525 av Fridén, Lennart (m)

den 16 augusti Fråga 2001/02:1525 av Lennart Fridén m till kulturminister Marita Ulvskog om allmänhetens engagemang i kulturminnesvården Kulturarvet är i stor utsträckning hela folkets, men engagemanget är i vårt land mycket svagt i dessa frågor. Ett av skälen till det är att man inte erbjuds så stora möjligheter till

Inlämnad: 2002-08-16 Besvarare: kulturminister Marita Ulvskog (S)

utredning om studiemedelssystemet

Skriftlig fråga 2001/02:1524 av Fridén, Lennart (m)

den 16 augusti Fråga 2001/02:1524 av Lennart Fridén m till utbildningsminister Thomas Östros om utredning om studiemedelssystemet Regeringen gav Högskoleverket i uppdrag att undersöka konsekvenserna av det förändrade studiemedelssystemet. Rapporten skulle ha varit klar i april, men den försenades och presenterades

Inlämnad: 2002-08-16 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

studeranderabatten på resor

Skriftlig fråga 2001/02:1523 av Fridén, Lennart (m)

den 16 augusti Fråga 2001/02:1523 av Lennart Fridén m till utbildningsminister Thomas Östros om studeranderabatten på resor Från SJ:s sida har man aviserat att man ska ändra sitt rabattsystem för studerande. Det har t.o.m. använts uttrycket avskaffaDet är allvarligt med det fusk som man påstår sig ha uppdagat, men

Inlämnad: 2002-08-16 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.