Lennart Fremling (-)

Lennart Fremling (FP)

Valkrets Dalarnas län
Född år 1946
Avliden den 17 juli 2013

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1998-10-05
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-18 – 1994-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1991-10-24
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:MJU14 16 juni 2006 Nationell klimatpolitik i global samverkan
Debatt om förslag 2005/06:MJU24 18 maj 2006 Finansieringen av kärnavfallets slutförvaring

Helhetssyn på Sveriges koldioxidutsläpp

Skriftlig fråga 2005/06:2103 av Fremling, Lennart (fp)

den 4 september Fråga 2005/06:2103 av Lennart Fremling (fp) till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin (s) Helhetssyn på Sveriges koldioxidutsläpp Regeringen har den 31 augusti 2006 fattat beslut om en fördelningsplan för utsläppsrätter för koldioxid. Man är beredd att gratis dela ut rätter

Inlämnad: 2006-09-04 Besvarare: Lena Sommestad (S)

Fäbodar och ägofredslagen

Skriftlig fråga 2005/06:2077 av Fremling, Lennart (fp)

den 29 augusti Fråga 2005/06:2077 av Lennart Fremling (fp) till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist (s) Fäbodar och ägofredslagen Redan för många år sedan insåg man att lagstiftningen som berör fäbodbruket var gammalmodig, otydlig och inkonsekvent; bland annat skrev jag en motion om

Inlämnad: 2006-08-29 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Ökat skydd för Kebnekaisefjällen

Skriftlig fråga 2005/06:1959 av Fremling, Lennart (fp)

den 28 juli Fråga 2005/06:1959 av Lennart Fremling (fp) till statsrådet Lena Sommestad (s) Ökat skydd för Kebnekaisefjällen I många år har diskuterats möjligheten att skydda vår unika lappländska fjällvärld runt Kebnekaise bättre genom att skapa en nationalpark i området. Nu har även

Inlämnad: 2006-07-28 Besvarare: Lena Sommestad (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.