Störningar på webbplatsen

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs testsändningar via webb-tv som visas på webbplatsen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Lennart Degerliden (FP)

Lennart Degerliden (FP)

Tidigare ersättare

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-12-18

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-11-17 – 2000-12-18
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2000-11-21 – 2000-12-18
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-11-21 – 2000-12-18
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2000-11-21 – 2000-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

läkarutbildningen vid Umeå universitet

Skriftlig fråga 2000/01:394 av Degerliden, Lennart (fp)

den 7 december Fråga 2000/01:394 av Lennart Degerliden fp till utbildningsminister Thomas Östros om läkarutbildningen vid Umeå universitet Läkarutbildningen vid Umeå universitet har nyligen utökats. Enligt uppgifter jag fått har emellertid de ALF-medel som borde följa med en utökad utbildning tills vidare uteblivit.

Inlämnad: 2000-12-07 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

tidsplan för vattendomar

Skriftlig fråga 2000/01:324 av Degerliden, Lennart (fp)

den 30 november Fråga 2000/01:324 av Lennart Degerliden fp till miljöminister Kjell Larsson om tidsplan för vattendomar Miljöministern har tidigare i höst utlovat en översyn av gällande vattendomar, bl.a. genom tilläggsdirektiv till Miljöbalkskommittén och genom kontakter med Kommerskollegium. Frågan om att ändra vattendomarna

Inlämnad: 2000-11-30 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

färjetrafiken mellan Vasa och Umeå

Skriftlig fråga 2000/01:274 av Degerliden, Lennart (fp)

den 23 november Fråga 2000/01:274 av Lennart Degerliden fp till näringsminister Björn Rosengren om färjetrafiken mellan Vasa och Umeå Beslutet om TEN-status för E 12 dröjer och blir kanske inte ens av. Färjetrafiken mellan Vasa och Umeå upphör vid årsskiftet. Det innebär att den viktiga tvärförbindelse som E 12-systemet

Inlämnad: 2000-11-23 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.