Lennart Brunander (C)

Lennart Brunander (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel lantbrukare
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1993-12-18 – 1998-10-05
    • Ledig 1993-11-18 – 1993-12-17
    • Ordinarie 1991-12-10 – 1993-11-17
    • Ledig 1991-11-08 – 1991-12-09
    • Ordinarie 1979-10-01 – 1991-11-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1985-09-30 – 1994-10-02
    • Suppleant 1979-10-01 – 1985-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1992-10-20 – 1994-10-02
    • Suppleant 1982-10-04 – 1991-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:158 Uppföljning av skogspolitiken

Motion 1997/98:Jo81 av Lennart Brunander m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo81 av Lennart Brunander m.fl. c med anledning av prop. 1997/98:158 Uppföljning av skogspolitiken Inledning Skogen har mycket stor betydelse för Sverige. Skogsindustrin är som industrigren landets största nettoexportör. År 1997 uppgick nettoexporten till 75 miljarder kronor. Skogsbranschen

1998-06-09

med anledning av prop. 1997/98:145 Svenska miljömål. Miljöpolitik för ett hållbart Sverige

Motion 1997/98:Jo70 av Lennart Brunander (c)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo70 av Lennart Brunander c med anledning av prop. 1997/98:145 Svenska miljömål. Miljöpolitik för ett hållbart Sverige Stöd till energiskog Biobränslen producerar i dag mer energi än kärnkraften. För varje år ökar bioenergiproduktionen med cirka 4 TWh. I omställningen av det svenska

1998-05-29

med anledning av prop. 1997/98:145 Svenska miljömål. Miljöpolitik för ett hållbart Sverige

Motion 1997/98:Jo69 av Lennart Brunander m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo69 av Lennart Brunander m.fl. c med anledning av prop. 1997/98:145 Svenska miljömål. Miljöpolitik för ett hållbart Sverige Inledning Användningen av förnybara energislag och material är grunden för en hållbar utveckling. Genom att återanvända varor och återvinna material kan kretsloppet

1998-05-29

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.