Lennart Beijer (V)

Lennart Beijer (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Kalmar län
Titel ombudsman
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

med anledning av prop. 2005/06:16 Skyldighet att tillhandahålla förnybara drivmedel

Motion 2005/06:T4 av Peter Pedersen m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår beslutspunkt 1 i proposition 2005/06:16 Skyldighet att tillhandahålla förnybara drivmedel. Riksdagen begär att regeringen återkommer till riksdagen med förslag vad gäller skyldighet att tillhandahålla förnybara drivmedel som tryggar att denna skyldighet är utformad


Utskottsberedning: 2005/06:TU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2005/06:T4 av Peter Pedersen m.fl. (v) (doc, 62 kB)

Återinvestering av vinster i företag

Skriftlig fråga 2005/06:245 av Beijer, Lennart (v)

den 24 oktober Fråga 2005/06:245 av Lennart Beijer (v) till näringsminister Thomas Östros (s) Återinvestering av vinster i företag De svenska börsbolagen har en minst sagt lysande lönsamhetsutveckling. År 2004 var vinsten efter skatt 191 miljarder kronor och 2005 är den prognostiserade

Inlämnad: 2005-10-27 Besvarare: Thomas Östros (S)

Samordning av de olika trafikslagens utbud

Motion 2005/06:T446 av Gunilla Wahlén m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen skall återkomma med en plan om hur en digital funktion skapas under statens ansvar, med ett samordnat system för information, försäljning och distribution av alla trafikslag i hela landet. Bakgrund Målet för trafikpolitiken är att erbjuda medborgarna


Utskottsberedning: 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T446 av Gunilla Wahlén m.fl. (v) (doc, 45 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.