Leni Björklund (S)

Leni Björklund (S)

Tidigare försvarsminister

Parti Socialdemokraterna
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-06

    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:FöU9 29 maj 2006 Samverkan vid kris - för ett säkrare samhälle
Interpellationsdebatt 2005/06:365 av Widman, Allan (fp) 8 maj 2006 Flygplan JAS 39 Gripen
Interpellationsdebatt 2005/06:323 av Wälivaara, Erling (kd) 8 maj 2006 Försvarsmaktens subarktiska förmåga
Interpellationsdebatt 2005/06:352 av Larsson, Håkan (c) 8 maj 2006 Pliktverkets regionkontor i Östersund

Flygplan JAS 39 Gripen

Interpellation 2005/06:365 av Widman, Allan (fp)

den 25 april Interpellation 2005/06:365 av Allan Widman (fp) till försvarsminister Leni Björklund (s) Flygplan JAS 39 Gripen Försvarsmakten tar successivt i bruk flygplan ur Gripens tredje delserie. Därmed har vi de tekniska förutsättningarna för att utveckla de operativa förmågorna

Inlämnad: 2006-04-25 Besvarare: Leni Björklund (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Flygplan JAS 39 Gripen

Pliktverkets regionkontor i Östersund

Interpellation 2005/06:352 av Larsson, Håkan (c)

den 12 april Interpellation 2005/06:352 av Håkan Larsson (c) till försvarsminister Leni Björklund (s) Pliktverkets regionkontor i Östersund Med hänvisning till regeringens sparkrav har Pliktverkets generaldirektör fattat inriktningsbeslut om att verkets regionkontor i Östersund och Karlstad

Inlämnad: 2006-04-12 Besvarare: Leni Björklund (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Pliktverkets regionkontor i Östersund

Försvarsmaktens subarktiska förmåga

Interpellation 2005/06:323 av Wälivaara, Erling (kd)

den 23 mars Interpellation 2005/06:323 av Erling Wälivaara (kd) till försvarsminister Leni Björklund (s) Försvarsmaktens subarktiska förmåga Den svenska Försvarsmakten ska enligt ett riksdagsbeslut från den 15 december 2004 ”behålla och utveckla förmåga och kompetens för strid i bebyggd

Inlämnad: 2006-03-23 Besvarare: Leni Björklund (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Försvarsmaktens subarktiska förmåga

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.