Lena Ödeen (FP)

Lena Ödeen (FP)

Tidigare ersättare

Valkrets Gävleborgs län
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2003-03-28

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2003-01-21 – 2003-03-28
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2003-01-24 – 2003-03-28
    • Suppleant 2003-01-21 – 2003-03-28
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-24 – 2003-03-28
    • Suppleant 2003-01-21 – 2003-03-28

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

asylsökande barn

Skriftlig fråga 2002/03:687 av Ödéen, Lena (fp)

den 17 mars Fråga 2002/03:687 av Lena Ödéen fp till statsrådet Jan O Karlsson om asylsökande barn Enligt Dagens Eko har 217 asylsökande ungdomar avvikit från Migrationsverkets anläggningar de senaste tre åren. Ekots granskning visar att den stora andelen av dem som försvinner åker hem eller söker asyl i ett annat land.

Inlämnad: 2003-03-17 Besvarare: Jan O Karlsson (S)

med anledning av prop. 2002/03:40 Elcertifikat för att främja förnybara energikällor

Motion 2002/03:N8 av Eva Flyborg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:N8 av Eva Flyborg m.fl. fp med anledning av prop. 2002/03:40 Elcertifikat för att främja förnybara energikällor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2002/03:40. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en utvärdering


Utskottsberedning: 2002/03:NU6
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.