Lena Klevenås(-)

Lena Klevenås (-)

Valkrets Västra Götalands läns norra
Född år 1947
Avliden den 16 januari 2017

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-20

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 1998-10-05
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1995-01-19 – 1996-04-18
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1996-04-18 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-01-27 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1994-12-08 – 1998-10-20
    • Suppleant 1993-12-08 – 1994-12-07
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-10-03 – 1994-11-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

med anledning av prop. 1997/98:169 Gymnasieskola i utveckling - kvalitet och likvärdighet

Motion 1997/98:Ub41 av Lena Klevenås (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub41 av Lena Klevenås (s) med anledning av prop. 1997/98:169 Gymnasieskola i utveckling - kvalitet och likvärdighet I regeringens proposition gymnasieskola i utveckling – kvalitet och likvärdighet står ingenting om gymnasiebiblioteken. Det är förvånande. Gymna­siebibliotekets kvalitet


Utskottsberedning: -1997/98:UbU20

med anledning av prop. 1997/98:58 Amsterdamfördraget

Motion 1997/98:U14 av Bengt-Ola Ryttar och Lena Klevenås (s)

Motion till riksdagen 1997/98:U14 av Bengt-Ola Ryttar och Lena Klevenås (s) med anledning av prop. 1997/98:58 Amsterdamfördraget Den 1 januari 1995 blev Sverige medlem i Europeiska unionen. Utvecklingen dithän gick mycket fort med tanke på det ointresse som präglat opinionen i frågan under lång tid. Debatten och


Utskottsberedning: --1997/98:UU13
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

kväveutsläpp till Östersjön

Skriftlig fråga 1997/98:1097 av Klevenås, Lena (s)

Fråga 1997/98:1097 av Lena Klevenås (s) till jordbruksministern om kväveutsläpp till Östersjön den 28 september I början av 80-talet bestämde länderna runt Östersjön att läckage av kväve till Östersjön skulle halveras mellan 1985 och 1995. Man har misslyckats inte minst för att jordbruket i stort sett bedrivs

Inlämnad: 1998-09-28 Besvarare: jordbruksminister Annika Åhnberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.