Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Journalist
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-25
    • Kulturdepartementet

    • Kultur- och idrottsminister 2010-10-06 – 2014-10-03
    • Kulturminister 2007-01-01 – 2010-10-05
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-01-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2006-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Framtiden för tidningen 8 SIDOR

Svar på skriftlig fråga 2013/14:739 besvarad av Tina Ehn (MP)

Dnr Ku2014/1310/MFI Kulturdepartementet Kultur- och idrottsministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:739 av Tina Ehn MP Framtiden för tidningen 8 SIDOR Tina Ehn har frågat mig om jag avser att utreda frågan vidare om tidningen 8 SIDOR kan bli en del av public service-uppdraget, och om inte, på vilket sätt jag

Svarsdatum: 2014-08-07 Frågeställare: Tina Ehn (MP)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:739 besvarad av Tina Ehn (MP) (docx, 38 kB)

Fotboll och döda byggnadsarbetare

Svar på skriftlig fråga 2013/14:658 besvarad av Anders Karlsson (S)

Dnr Ku2014/1129/MFI Kulturdepartementet Kultur- och idrottsministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:658 av Anders Karlsson S Fotboll och döda byggnadsarbetare Anders Karlsson har frågat mig vad jag avser att göra i EU för att driva krav som förhindrar att fler dör vid arenabyggena i Qatar och hur jag avser att

Svarsdatum: 2014-06-11 Frågeställare: Anders Karlsson (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:658 besvarad av Anders Karlsson (S) (docx, 41 kB)

Stödet till svensk idrott

Interpellation 2013/14:511 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa (S)

Interpellation 2013/14:511 Stödet till svensk idrott av Gunilla Carlsson i Hisings Backa S till Kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Just nu genomför svensk idrottsrörelse en kampanj där man pekar på vikten av att stärka möjligheten för fler att idrotta. De lyfter bland annat fram att stödet till idrotten

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Interpellation 2013/14:511 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa (S) (pdf, 68 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Stödet till svensk idrott

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.