Leif Nysmed(S)

Leif Nysmed (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 249
Titel Ombudsman/Träarbetare.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post leif.nysmed[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-07-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-01-09 – 2017-06-30
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2017-01-08
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Erkänn det kurdiska folkets rätt till självbestämmande

Motion 2017/18:2635 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2635 av Lawen Redar m.fl. (S) Erkänn det kurdiska folkets rätt till självbestämmande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska erkänna det kurdiska folkets rätt till självbestämmande och tillkännager detta för regeringen. Motivering Kurder


Utskottsberedning: UU

Motion 2017/18:2635 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:2635 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 107 kB)

Om uthyrning av arbetstagare

Motion 2017/18:2175 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2175 av Teres Lindberg m.fl. (S) Om uthyrning av arbetstagare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om lagen om uthyrning av arbetskraft och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sedan lagen om uthyrning av arbetstagare


Utskottsberedning: AU

Motion 2017/18:2175 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2175 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 60 kB)

Södertörns högskola

Motion 2017/18:1912 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1912 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) Södertörns högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Södertörns högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Riksdagen beslutade 1995 att inrätta Södertörns högskola efter


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:1912 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1912 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.