Leif Carlson (M)

Leif Carlson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kalmar län
Titel leg.läkare
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-05
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-05
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2001/02:20 av Carlson, Leif (m) 30 oktober 2001 läkemedelskostnader

allmänhetens kontakter med Apoteksbolaget

Skriftlig fråga 2001/02:1621 av Carlson, Leif (m)

den 9 september Fråga 2001/02:1621 av Leif Carlson m till socialminister Lars Engqvist om allmänhetens kontakter med Apoteksbolaget Enligt uppgift spelas de flesta samtal som görs till det statliga Apoteksbolaget in på band och lagras i tre år, utan att de som ringer informeras om detta faktum. De bandade samtalen

Inlämnad: 2002-09-09 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

med anledning av skr. 2001/02:166 Barnpolitiken - arbetet med strategin för att förverkliga FN:s konvention om barnets rättigheter

Motion 2001/02:So48 av Chris Heister m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:So48 av Chris Heister m.fl. m med anledning av skr. 2001/02:166 Barnpolitiken arbetet med strategin för att förverkliga FN:s konvention om barnets rättigheter 1 Sammanfattning Med utgångspunkt i barns och ungdomars utsatthet och sårbarhet försvarar barnkonventionen utifrån barns och ungdomars


Utskottsberedning: 2001/02:SoU23
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): , ,

med anledning av skr. 2001/02:129 Integrationspolitik för 2000-talet

Motion 2001/02:Sf28 av Margit Gennser m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Sf28 av Margit Gennser m.fl. m med anledning av skr. 2001/02:129 Integrationspolitik för 2000-talet 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om omsvängningen i regeringens integrationspolitik. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2001/02:SfU15
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.