Lars U Granberg (S)

Lars U Granberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Pappersarbetare
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-10-22 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2002-09-30 – 2002-10-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2000-09-20 – 2002-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-09-19
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-10
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 1998-12-02 – 2006-10-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:383 av Svedberg, Per (s) 29 juni 2010 Förmaksflimmer och jämlik vård
Interpellationsdebatt 2009/10:375 av Larsson, Hillevi (s) 29 juni 2010 Barnfattigdom
Interpellationsdebatt 2008/09:507 av Granberg, Lars U (s) 8 juni 2009 God levnadsnivå
Interpellationsdebatt 2008/09:288 av Granberg, Lars U (s) 27 februari 2009 Sågverk i Norrland

Högkvalitativ och rättvis diabetesvård för alla

Interpellation 2009/10:408 av Granberg, Lars U (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:408 Högkvalitativ och rättvis diabetesvård för alla av Lars U Granberg (s) till socialminister Göran Hägglund (kd) En av de sjukdomar som drabbar flest svenskar är diabetes. Ungefär 4 procent av befolkningen beräknas ha diabetes. Ytterligare hälften så

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Diskrimineringslagen, tillgänglighet och svårtillgänglig utredning

Interpellation 2009/10:407 av Granberg, Lars U (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:407 Diskrimineringslagen, tillgänglighet och svårtillgänglig utredning av Lars U Granberg (s) till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni (fp) I Sverige har frågan om bristande tillgänglighet och diskrimineringslagstiftning diskuterats

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Förmaksflimmer och jämlik vård

Interpellation 2009/10:383 av Svedberg, Per (s)

den 19 maj Interpellation 2009/10:383 Förmaksflimmer och jämlik vård av Per Svedberg s till socialminister Göran Hägglund kd Sjukvården i dag är inte så jämlik och god som den skulle kunna vara. Olika grupper har olika lätt att få god vård. En grupp som kanske särskilt hamnat i kläm är förmaksflimmerpatienterna.

Inlämnad: 2010-05-19 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Förmaksflimmer och jämlik vård

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.