Lars Lindén (KD)

Lars Lindén (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län
Titel Småföretagare
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-01-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2009-01-14
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-01-14
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2004-04-29 – 2004-11-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-01-14
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 30 oktober 2008 Frågestund
Beslut 2007/08:20071217vo 17 december 2007 Beslut
Frågestund 12 april 2007 Frågestund
Debatt om förslag 2006/07:NU2 18 december 2006 Utgiftsområde 19 Regional utveckling

Grön NNP

Motion 2008/09:Fi286 av Lars Lindén och Sven Gunnar Persson (kd)

Motion till riksdagen 2008/09:Fi286 av Lars Lindén och Sven Gunnar Persson (kd) Grön NNP kd709 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda förutsättningarna för att kvantifiera en grön nettonationalprodukt, NNP. Motivering BNI- och BNP-begreppen


Utskottsberedning: 2008/09:FiU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Fi286 av Lars Lindén och Sven Gunnar Persson (kd) (doc, 38 kB)

Förlängd provanställningstid

Motion 2008/09:A372 av Mikael Oscarsson och Lars Lindén (kd)

Motion till riksdagen 2008/09:A372 av Mikael Oscarsson och Lars Lindén (kd) Förlängd provanställningstid Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utöka provanställningstiden från dagens sex till tolv månader. Motivering Att


Utskottsberedning: 2008/09:AU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:A372 av Mikael Oscarsson och Lars Lindén (kd) (doc, 37 kB)

Skiljande av trygghetssystemen från statsbudgeten

Motion 2008/09:Sf305 av Lennart Sacrédeus och Lars Lindén (kd)

Motion till riksdagen 2008/09:Sf305 av Lennart Sacrédeus och Lars Lindén (kd) Skiljande av trygghetssystemen från statsbudgeten kd557 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att skilja trygghetssystemen från statsbudgeten. Motivering Den offentliga


Utskottsberedning: 2008/09:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Sf305 av Lennart Sacrédeus och Lars Lindén (kd) (doc, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.