Lars Gustafsson (S)

Lars Gustafsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel fil.lic., universitetslektor
Född år 1925

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1990-06-14 – 1991-09-30
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1988-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1988-10-03 – 1990-06-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1990-10-15 – 1991-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förbud mot åsiktsregistrering av utländska medborgare

Motion 1990/91:K204 av Hans Göran Franck m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:K204 av Hans Göran Franck m.fl. s Förbud mot åsiktsregistrering av utländska medborgare Enligt regeringsformen RF 2:3 får anteckning om medborgare i allmänt register inte utan hans samtycke grundas enbart på hans politiska åskådning. Förbudet mot politisk åsiktsregistrering gäller enbart


Utskottsberedning: -1990/91:KU46
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Lokaler för polis, åklagare och tingsrätter i Stockholms län

Motion 1990/91:Ju806 av Anita Johansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:Ju806 av Anita Johansson m.fl. s Lokaler för polis, åklagare och tingsrätter i Stockholms län Ingen annan region i landet har så omfattande och avancerad brottslighet som Stockholms län. Brottsligheten har totalt sett i stor utsträckning ökat under den senaste tioårsperioden. Detta gäller


Utskottsberedning: ---1990/91:JuU15 1990/91:JuU16 1990/91:JuU23
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ekonomisk brottslighet

Motion 1989/90:Ju635 av Hans Göran Franck m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Ju635 av Hans Göran Franck m.fl. s Ekonomisk brottslighet I årets budgetprop. bil. 15 anges att bl.a. den ekonomiska brottsligheten skall prioriteras i brottsbekämpningen. Vidare sägs att inom ramen för kampen mot den ekonomiska


Utskottsberedning: ----1989/90:JuU27 1989/90:JuU29
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Ju635 av Hans Göran Franck m.fl. (s) (pdf, 96 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.