Lars Elinderson (M)

Lars Elinderson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel Ekonomie magister
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-04-13 – 2004-08-06
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-04-13 – 2004-08-06
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-04-13 – 2004-08-06
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-04-05
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Riksdagsledamöternas arbetsmiljö

Motion 2013/14:K304 av Lars Elinderson (M)

Motion till riksdagen 2013/14:K304 av Lars Elinderson (M) Riksdagsledamöternas arbetsmiljö M1592 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för riksdagsstyrelsen som sin mening vad som anförs i motionen om riksdagsledamöternas arbetsmiljö. Motivering Arbetsmiljölagen reglerar arbetsgivares skyldighet att


Utskottsberedning: 2013/14:KU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:K304 av Lars Elinderson (M) (doc, 61 kB)

Restaureringen av Hornborgasjön

Motion 2013/14:MJ321 av Sten Bergheden och Lars Elinderson (M)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ321 av Sten Bergheden och Lars Elinderson (M) Restaureringen av Hornborgasjön M1430 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att genomföra en både grundläggande och neutral utvärdering av


Utskottsberedning: 2013/14:MJU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ321 av Sten Bergheden och Lars Elinderson (M) (doc, 63 kB)

Skogs- och miljöcertifiering

Motion 2013/14:MJ267 av Ulf Berg och Lars Elinderson (M)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ267 av Ulf Berg och Lars Elinderson (M) Skogs- och miljöcertifiering M1671 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga en översyn av om marknaden fungerar tillfredsställande i fråga om skogs- och miljöcertifiering. Motivering Den


Utskottsberedning: 2013/14:MJU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ267 av Ulf Berg och Lars Elinderson (M) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.