Laila Olsen (S)

Laila Olsen (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-06-17

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2011-03-01 – 2011-06-17
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2011-03-01 – 2011-06-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2010/11:370 av Olsen, Laila (S) 7 juni 2011 Kost- och näringsfrågor i vård och omsorg

Patientinformation inom vård och omsorg

Skriftlig fråga 2010/11:575 av Olsen, Laila (S)

den 9 juni Fråga 2010/11:575 Patientinformation inom vård och omsorg av Laila Olsen S till statsrådet Maria Larsson KD I Socialstyrelsens rapport i maj 2011, Rätt information vid rätt tillfälle inom vård och omsorg samverkan utan verkanhar Riksrevisionen granskat om de statliga insatserna effektivt har bidragit

Inlämnad: 2011-06-09 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Kost- och näringsfrågor i vård och omsorg

Interpellation 2010/11:370 av Olsen, Laila (S)

den 12 maj Interpellation 2010/11:370 Kost- och näringsfrågor i vård och omsorg av Laila Olsen S till statsrådet Maria Larsson KD Mat är en del av den medicinska vården och alla måltider under dygnet är lika viktiga. Cirka en tredjedel av de äldre i särskilt boende och ordinärt boende är undernärda i dag. Siffrorna

Inlämnad: 2011-05-12 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kost- och näringsfrågor i vård och omsorg

Insatser för personer som har en svag ställning på bostadsmarknaden

Skriftlig fråga 2010/11:480 av Olsen, Laila (S)

den 4 maj Fråga 2010/11:480 Insatser för personer som har en svag ställning på bostadsmarknaden av Laila Olsen S till statsrådet Stefan Attefall KD Bostaden är en social rättighet 1 kap. 2 regeringsformenFörverkligandet av denna målsättning förutsätter aktiva insatser av kommunerna. Att främja såväl ett varierat

Inlämnad: 2011-05-04 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.