Laila Bjurling (S)

Laila Bjurling (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Södermanlands län
Titel Daghemsföreståndare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-08 – 1995-10-09
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2009-02-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2009/10:195 Redovisning av skatteutgifter 2010

Motion 2009/10:Sk14 av Lars Johansson m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk14 av Lars Johansson m.fl. (s, v, mp) med anledning av skr. 2009/10:195 Redovisning av skatteutgifter 2010 s68006 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en restriktiv hållning till selektiva inslag i beskattningen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2009/10:SkU37
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:Sk14 av Lars Johansson m.fl. (s, v, mp) (doc, 66 kB)

Insatser i vissa kommuner mot ungdomsarbetslösheten

Skriftlig fråga 2009/10:682 av Bjurling, Laila (s)

den 26 mars Fråga 2009/10:682 Insatser i vissa kommuner mot ungdomsarbetslösheten av Laila Bjurling (s) till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m) I Eskilstuna var i februari månad i år 1 727 ungdomar inskrivna vid Arbetsförmedlingen. Jämfört med samma månad förra året, då antalet

Inlämnad: 2010-03-26 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

med anledning av redog. 2009/10:RRS15 Riksrevisionens styrelses redogörelse om jobbskatteavdraget

Motion 2009/10:Sk13 av Lars Johansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk13 av Lars Johansson m.fl. (s) med anledning av redog. 2009/10:RRS15 Riksrevisionens styrelses redogörelse om jobbskatteavdraget s43014 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Riksrevisionens rekommendationer


Utskottsberedning: 2009/10:SkU38
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk13 av Lars Johansson m.fl. (s) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.