Laila Bäck (S)

Laila Bäck (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2001-10-25
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2001-10-25
    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-10-25
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2001-03-22 – 2001-10-25
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2001-03-22 – 2001-10-25
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2001-10-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem

Motion 2001/02:T54 av Per Erik Granström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T54 av Per Erik Granström m.fl. s med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om sektorsansvaret för Banverket. Kombitrafik en viktig framgångsfaktor


Utskottsberedning: 2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem

Motion 2001/02:T35 av Per Erik Granström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T35 av Per Erik Granström m.fl. s med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Bergslagsbanans upprustning. Riksdagen tillkännager för


Utskottsberedning: 2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem

Motion 2001/02:T24 av Per Erik Granström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T24 av Per Erik Granström m.fl. s med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Inlandsbanan. Inlandsbanan Genom ett beslut i riksdagen


Utskottsberedning: 2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.