Lage Rahm(MP)

Lage Rahm (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Studerande
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-11-14 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2008-10-01 – 2009-01-13
    • Suppleant 2007-11-22 – 2007-12-19
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-11-22 – 2007-12-19
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2007-12-14 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2007-12-14 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Beslut 2009/10:20100317vo 17 mars 2010 Beslut
Debatt om förslag 2009/10:NU13 10 mars 2010 Vissa handelspolitiska frågor
Debatt om förslag 2009/10:UbU12 3 mars 2010 Studiestöd
Debatt om förslag 2009/10:UbU10 17 februari 2010 Forskning och forskarutbildning

med anledning av prop. 2009/10:165 Den nya skollagen – för kunskap, valfrihet och trygghet

Motion 2009/10:Ub14 av Mats Pertoft m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub14 av Mats Pertoft m.fl. (mp) med anledning av prop. 2009/10:165 Den nya skollagen – för kunskap, valfrihet och trygghet mp029 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 3 Inledning 5 4 Utgångspunkter för skolväsendet 5 4.1 Syftet med utbildningen


Utskottsberedning: 2009/10:UbU21
Riksdagsbeslut (35 yrkanden): 35 avslag

Motion 2009/10:Ub14 av Mats Pertoft m.fl. (mp) (doc, 174 kB)

med anledning av prop. 2009/10:149 En akademi i tiden – ökad frihet för universitet och högskolor

Motion 2009/10:Ub11 av Marie Granlund m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub11 av Marie Granlund m.fl. (s, v, mp) med anledning av prop. 2009/10:149 En akademi i tiden – ökad frihet för universitet och högskolor --68004 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2009/10:149 En akademi i tiden – ökad frihet för universitet och högskolor. Riksdagen


Utskottsberedning: 2009/10:UbU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:Ub11 av Marie Granlund m.fl. (s, v, mp) (doc, 69 kB)

med anledning av prop. 2009/10:139 Fokus på kunskap - kvalitet i den högre utbildningen

Motion 2009/10:Ub10 av Marie Granlund m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub10 av Marie Granlund m.fl. (s, v, mp) med anledning av prop. 2009/10:139 Fokus på kunskap - kvalitet i den högre utbildningen --68002 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2009/10:139 Fokus på kunskap – kvalitet i den högre utbildningen. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2009/10:UbU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:Ub10 av Marie Granlund m.fl. (s, v, mp) (doc, 59 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.