Kristina Zakrisson (S)

Kristina Zakrisson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Kontorist
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-01-26 – 2010-10-04
    • Ledig 2008-10-22 – 2009-01-25
    • Ordinarie 1998-10-27 – 2008-10-21
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1998-10-05 – 1998-10-26
    • Socialutskottet

    • Andre vice ordförande 2002-11-14 – 2006-10-02
    • Andre vice ordförande 2002-11-05 – 2006-10-01
    • Ledamot 2002-10-24 – 2002-11-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2002-11-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1995-01-26 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2008-12-01 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2008-06-05 – 2010-10-04
    • Suppleant 2001-11-22 – 2008-05-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:7 av Zakrisson, Kristina (s) 1 oktober 2009 Försäljning av statliga bolag
Interpellationsdebatt 2007/08:151 av Zakrisson, Kristina (s) 4 december 2007 Haparandabanan
Debatt om förslag 2006/07:AU3 20 december 2006 Ändringar i arbetslöshetsförsäkringen
Debatt om förslag 2005/06:SoU1 14 december 2005 Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg m.m.

Standarden på E10 mellan Avvakko och Skaulo

Skriftlig fråga 2009/10:826 av Zakrisson, Kristina (s)

den 21 maj Fråga 2009/10:826 Standarden på E10 mellan Avvakko och Skaulo av Kristina Zakrisson (s) till statsrådet Åsa Torstensson (c) Väg E10 är en nationell stamväg, del i EU:s TEN-nät och del av EU:s Northern Axis samt av riksintresse från kommunikationssynpunkt. Väg E10 binder samman

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

med anledning av prop. 2009/10:76 En nedre promillegräns för sjöfylleri

Motion 2009/10:C7 av Carina Moberg m.fl. (s, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:C7 av Carina Moberg m.fl. (s, mp) med anledning av prop. 2009/10:76 En nedre promillegräns för sjöfylleri -s83008 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av utvärdering av effekterna av den nya lagstiftningen


Utskottsberedning: 2009/10:CU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:C7 av Carina Moberg m.fl. (s, mp) (doc, 57 kB)

Socialdemokratisk politik för konkurrenskraftiga regioner i en globaliserad ekonomi

Motion 2009/10:N475 av Mona Sahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:N475 av Mona Sahlin m.fl. (s) Socialdemokratisk politik för konkurrenskraftiga regioner i en globaliserad ekonomi s81019 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Inledning och sammanfattning 4 Regionalpolitikens nya spelplan 6 Den ekonomiska tillväxtens geografi 6 Globalisering


Utskottsberedning: 2009/10:AU2 2009/10:CU1 2009/10:FiU17 2009/10:NU1 2009/10:NU2 2009/10:SoU1 2009/10:TU18 2009/10:TU24 2009/10:UbU13
Riksdagsbeslut (15 yrkanden): 15 avslag

Motion 2009/10:N475 av Mona Sahlin m.fl. (s) (doc, 246 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.