Krister Hammarbergh(M)

Krister Hammarbergh (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län, plats 240
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866204
E-post krister.hammarbergh[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-07-20 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2005-04-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 –
    • Ledamot 2008-10-07 – 2010-10-12
    • Suppleant 2008-03-11 – 2008-10-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:35 Kontroll av biometriska kännetecken i resehandlingar

Motion 2017/18:3928 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3928 av Tomas Tobé m.fl. (M) med anledning av prop. 2017/18:35 Kontroll av biometriska kännetecken i resehandlingar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se till att alla nödvändiga förutsättningar finns på plats


Utskottsberedning: 2017/18:JuU7

Motion 2017/18:3928 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3928 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 67 kB)

Utgiftsområde 4 Rättsväsendet

Motion 2017/18:3771 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3771 av Tomas Tobé m.fl. (M) Utgiftsområde 4 Rättsväsendet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 4 Rättsväsendet enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ökade resurser till


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1

Motion 2017/18:3771 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:3771 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 88 kB)

Närvarande polis i hela landet

Motion 2017/18:3739 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3739 av Tomas Tobé m.fl. (M) Närvarande polis i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att polisens fokus på kärnuppgifterna bör stärkas, att arbetet med kontinuerlig metodutveckling i det brottsförebyggande och brottsutredande


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1 2017/18:JuU13 2017/18:JuU15 2017/18:JuU6
Riksdagsbeslut (23 yrkanden): 15 avslag, 4 bifall, 4 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3739 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2017/18:3739 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 105 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.