Knut Wachtmeister (-)

Knut Wachtmeister (M)

Född år 1924
Avliden den 21 augusti 2017

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1976-10-04 – 1994-10-03
    • Skatteutskottet

    • Ordförande 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Fullmäktige i riksgäldskontoret

    • Suppleant 1988-10-18 – 1989-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

Förändringar av reglerna kring utskänkningstillstånd

Motion 1991/92:So226 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1991/92:So226 av Knut Billing m.fl. (m) Förändringar av reglerna kring utskänkningstillstånd I en motion av Knut Billing med flera (1991/92:So211) föreslås liberaliseringar av reglerna kring Systembolagets verksamhet. Bland annat föreslås att Systembolaget självt skall få bestämma sina öppettider. I


Utskottsberedning: --1991/92:SoU15
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Systembolagets verksamhet

Motion 1991/92:So211 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1991/92:So211 av Knut Billing m.fl. (m) Systembolagets verksamhet Inledning I en moderat kommittémotion (1990/91:So74) av Sten Svensson med flera våren 1991 med anledning av regeringens proposition 1990/91:135 om vissa folkhälsofrågor, föreslogs att Systembolagets öppettider skulle reformeras


Utskottsberedning: ---1991/92:SoU15
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Förhandsbesked i skattefrågor

Motion 1991/92:Sk801 av Knut Wachtmeister (m)

Motion till riksdagen 1991/92:Sk801 av Knut Wachtmeister (m) Förhandsbesked i skattefrågor Från och med den 1 juli 1991 är riksskatteverkets nämnd för rättsärenden utbruten från verket och lämnar nu förhandsbesked i skattefrågor under det nya namnet skatterättsnämnden. Därmed borde möjlighet kunna öppnas för


Utskottsberedning: -1991/92:SkU29
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.