Knut Wachtmeister(-)

Knut Wachtmeister (M)

Född år 1924
Avliden den 21 augusti 2017

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1976-10-04 – 1994-10-03
    • Skatteutskottet

    • Ordförande 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Fullmäktige i riksgäldskontoret

    • Suppleant 1988-10-18 – 1989-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

med anledning av prop. 1989/90:146 Livsmedelspolitiken

Motion 1989/90:Jo98 av Ingvar Eriksson m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Jo98 av Ingvar Eriksson m.fl. (m) med anledning av prop. 1989/90:146 Livsmedelspolitiken Regeringen har i proposition 1989/90:146 lagt fram förslag till en ny livsmedelspolitik. Stora förändringar kan bli följden


Utskottsberedning: ---------1989/90:JoU25
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): , , 9 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1989/90:146 Livsmedelspolitiken

Motion 1989/90:Jo66 av Knut Wachtmeister m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Jo66 av Knut Wachtmeister m.fl. (m) med anledning av prop. 1989/90:146 Livsmedelspolitiken I propositionen heter det bl.a. att det i samband med den livsmedelspolitiska reformen krävs insatser från samhällets


Utskottsberedning: -1989/90:JoU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1989/90:146 Livsmedelspolitiken

Motion 1989/90:Jo64 av Ingvar Eriksson m.fl. (m, fp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Jo64 av Ingvar Eriksson m.fl. (m, fp) med anledning av prop. 1989/90:146 Livsmedelspolitiken Jordbrukets grödor till industrin är en viktig del av jordbruksproduktionen i stora delar av Sydsverige. Sockerbetor,


Utskottsberedning: -1989/90:JoU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.