Knut Wachtmeister (-)

Knut Wachtmeister (M)

Född år 1924
Avliden den 21 augusti 2017

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1976-10-04 – 1994-10-03
    • Skatteutskottet

    • Ordförande 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Fullmäktige i riksgäldskontoret

    • Suppleant 1988-10-18 – 1989-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1988/89:146 om

Motion 1988/89:Sk62 av Bo Lundgren m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen av Bo Lundgren m.fl. m med anledning av prop. 1988/89:146 om dubbelbeskattningsavtal mellan Sverige och Zimbabwe Mot. 1988/89 Sk62 I propositionen föreslås att riksdagen godkänner ett dubbelbeskattningsavtal mellan Sverige och Zimbabwe


Utskottsberedning: -1988/89:SkU40
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Sk62 av Bo Lundgren m.fl. (m) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1989/90, m.m. (kompletteringspropositionen)

Motion 1988/89:Fi85 av Knut Wachtmeister och Bo Lundgren (båda m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Fi85 av Knut Wachtmeister och Bo Lundgren båda m med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1989/90, m.m. kompletteringspropositionen Den 1 januari 1984 belädes handeln


Utskottsberedning: -1988/89:FiU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Fi85 av Knut Wachtmeister och Bo Lundgren (båda m) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1989/90, m.m. (kompletteringspropositionen)

Motion 1988/89:Fi84 av Lars Tobisson m. fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Fi84 av Lars Tobisson m. fl. m med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1989/90, m.m. kompletteringspropositionen Beträffande den kommunala ekonomin innehöll årets budgetproposition


Utskottsberedning: ----1988/89:FiU29
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Fi84 av Lars Tobisson m. fl. (m) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.